Útmutató a lunda fotózáshoz Norvégiában
- Krisztina Kauker
- 2024. okt. 2.
- 4 perc olvasás
Frissítve: 2024. okt. 22.
A lundák, avagy angol nevükön puffinok kedvelt fotós téma az utazók körében, viszont méretüket, életvitelüket és gyorsaságukat tekintve egyáltalán nem könnyű őket lefotózni.
Ebben az útmutatóban megosztok veletek minden fontosat, ami ahhoz kell, hogy Norvégiában, Runde szigetén biztosan tudjatok lundákat fotózni.

Tartalomjegyzék
Utazás
A legtöbben Oslo-ba érkeznek repülővel, viszont Runde szigete Oslo-tól, nagyaol 570 km-re található, így az odajutást is meg kell oldani. Sok opció nincs, mert tömegközlekedve, helyi járatokkal hosszadalmas és nagyon drága lenne odajutni.
Autóbérlés
Az egyik opciói így az autóbérlés, ami ha már kicsit is eltávolodnátok a norvég fővárostól hasznos tud lenni, hiszen saját tempóban haladva tudtok minden fontosat és érdekeset megnézni szállástól szállásig haladva. Persze, ha mondjuk Bergen a cél, oda tovább lehet vonatozni nem is akármilyen tájakon.
Ami nekünk mindeig minden országban bevált az a Hertz autókölcsönzö. Ide kattintva tudtok bérléssel kapcsolatban utána nézni az áraknak és egyéb infóknak.
Lakóautóbérlés
A másik opció, hogy egyben megoldjátok a szállás kérdését is és egyből lakóautót béreltek. Ez hasznos, mert nem kell szállástól szállásig rohanni, hanem a saját tempótokban tudjátok felfedezni a látnivalókat. Norvégiában nagyon sok helyen meg lehet állni útközben, így ez a része nem lesz akadály. Megállhattok egy tó partján vagy akár a hegyekben, úton Runde szigetére.
Az, hogy milyen útvonalon haladtok, azon is múlik miket szeretnétek látni útközben.
Erre a célra készítettem a Norvégia térképes útikalauzt, amiben végignézhetitek a fontosabb pontokat, látnivalókat, melyikre mennyi idő szükséges és így egyszerűbben tudtok útvonalat tervezni.
Szállás
Ha lakóautót béreltek, akkor egyszerűbb a helyzet, mert Runde szigetén is megtudtok állni off grid éjszakázni. De ha normál kempinget szeretnétek arra is van lehetőség, illetve ha autóval érkeztek, akkor apartmanokat is találtok a szigeten. Az apartmanok esetében viszont fontos előre tervezni már időben, mert hamar lefoglalják őket.
Szállástippek Runde-n

Technika
Ma már telefonnal is szuper képeket lehet készíteni, de olyanokat sosem fog tudni mint egy DSLR vagy MILC kamera. Ha lundákat szeretnétek fotózni én mindenképpen azt tanácsolom, hogy fényképezőgéppel tegyétek, mert sokkal jobban megfogjátok tudni örökíteni a madarakat.
A másik fontos hogy legyen egy jó teleobjektíved, legalább 200 mm, vagy akár 300 mm-es, mert a madarak legtöbbször messzebb vannak és így sokkal több, jó fotó készíthető, több helyszínre fokuszálva.
Az én kamerám egy Fujifilm X-T4 kamera, amihez egy XF 70-300 mm-es teleobjektívet használtam a lundák fotózásakor.
Fotózási tippek
A fotózáshoz elengedhetetlen a jó fény, viszont ebben az esetben kissé nehezebb biztosra menni, mert mindenképpen estére kell érkezni, viszont ha szerencsénk van ragyogó naplementében lesz részünk, ami nem túl gyakori.
Próbálj szemmagasságba kerülni a fotóalannyal. Guggolj le, vagy ülj le akár a sziklákra, használd a kamerád kihajtható kijelzőjét és próbáld minél közelebb hozni a fotón őket.
Használj kézi beállításokat, Auto ISO-val, hogy ne kelljen aggódni és folyamatosan állítgatni az adott fényviszonyok változásához. Ha MILC géppel fotózol, akkor az előnézetben már egyből látod milyen fotókat fogsz készíteni, ez esetben ez nagyon hasznos lehet.
A legjobb időszak
A lundák idejük nagyrészét a vizen töltik és a fészkelési időszakra érkeznek Runde szigetére. Sokszor már februárban megérkeznek az első egyedek, de márciustól, már több ezren készülnek a fészekrakásra. Augusztus második felében indulnak újra útnak, hogy az őszi és téli hónapokat az Atlanti-óceán északi részén töltsék. Emiatt Nagyjából az ebbe tartozó időszak a legjobb, annak is inkább a közepe. Mivel akár áprilisig is hó van Runde-n, így egyszerűbb a késő tavaszi időszaktól ide utazni, nagyjából augusztus elejéig, mert gyakori, hogy sokkal hamarabb elindulnak.
Mi július 7-10. között voltunk a szigeten, és nagyon sokan voltak három szikla részen is.

A legjobb napszak
Az első madarak 19 óra körül már kezdtek gyülekezni, de 20 óra után voltak igazán sokan, és ez csak egyre fokozódott egészen 23 óráig, amikor már szinte a la´bunk mellé jöttek az útra. Igaz, eközben az emberek száma lecsökkent, konkrétan 5 főre. Szóval ekkor már nagyon családias volt, viszont a fények a fotózáshoz már nem voltak annyira ideálisak, már csak a felhőzet miatt sem.

Túra a madársziklákig
A túra a parkolótól a madarak sziklájáig nagyjából 50 percet vesz igénybe. A túra eleje nagyon meredek és később is sziklás a terep, így mindenképpen érdemes túrabakancsban vagy olyan túracipőben ami jól tartja a bokát elindulni. Az út végig kiépített, deszkákkal és kőlapokkal így útközben könnyen lehet haladni. Jó ha van nálad egy kabát is ami véd a szél és eső ellen, mert az időjárás gyorsan változik.


Egyéb tanácsok
A fenti részen a sziklákra lehet leülni, ahol találkozhatunk időnként macskákkal is, akik az emberekhez szoktak és ételt kunyerálnak csak, de nem bántják a madarakat.
Fent mindenki nagyon csendben van és tisztelettel viselkedik, ezt tartsd szem előtt te is ha elindulsz, esetleg kisgyerekkel érkezel a helyszínre.
Érdemes lehet magatokkal vinni vacsorának valót, amit fent megtudtok enni és esetleg meleg italt termoszban, mert este a hegy ezen része nagyon szelessé válhat.
Mindenképpen több napot szánjatok a madarakra, mert elképzelhető, hogy nem úgy alakul az időjárás hogy el lehessen indulni a hegyre, így érdemes több estét is betervezni az indulásra vagy akár több alkalommal is felmenni.
Szóval mindenképpen egy fantasztikus élmény és kaland, ha mással is összekötitek útközben akkor pedig egy sor, örök emléket adhat ez az utazás.

-Útmutató a lunda fotózáshoz Norvégiában-